Polskie prawo jazdy - musisz je mieć!

 

Polskie prawo jazdy

Od 17 czerwca 2024 roku wszyscy kierowcy TAXI będą zobligowani do posiadania polskiego prawa jazdy! Jeśli nadal nie posiadasz polskiego odpowiednika dokumentu, zainteresuj się wymianą jak najszybciej, gdyż proces wymiany może potrwać nawet kilka miesięcy.

❗ Kierowcy, którzy nie dostarczą do tego terminu prawa jazdy wydanego w Polsce, utracą dostęp do BOLT UBER FREENOW i nie będą mogli realizować przejazdów. Pamiętaj, aby przy dodawaniu nowego prawa jazdy, wgrać zdjęcie zarówno przodu jak i tyłu dokumentu.

Jak mogę wymienić prawo jazdy na polski odpowiednik?

Zgodnie z polskim prawem Twój dokument traci ważność po 185 dniach pobytu w Polsce i dopiero po upływie tego czasu możesz ubiegać się o polski odpowiednik. Aby wyrobić polskie prawo jazdy, należy udać się do Urzędu Dzielnicy albo Gminy w Twoim miejscu zamieszkania oraz złożyć następujące dokumenty:

  • Wniosek o wymianę prawa jazdy
  • Aktualne zdjęcie
  • Dowód osobisty lub paszport
  • Potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu
  • Kserokopia zagranicznego prawa jazdy wraz z polskim tłumaczeniem (tłumaczenie musi być wykonane lub poświadczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula)
  • Dokument z ambasady/konsulatu potwierdzający autentyczność wymienianego prawa jazdy LUB potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu potwierdzającego autentyczność prawa jazdy przez ambasadę/konsulat
  • Dokument potwierdzający przebywanie na terenie Polski od co najmniej 185 dni (np. wiza, karta pobytu, zaświadczenie o studiowaniu, meldunek w Polsce, umowa o pracę, umowa najmu mieszkania)

Jeśli posiadasz prawo jazdy wydane w kraju, w którym toczy się konflikt zbrojny (jak np. w Ukrainie), procedura wymiany prawa jazdy przebiegnie szybciej. Przekaż urzędnikowi zaświadczenie poświadczające o zatrudnieniu na stanowisku kierowcy (np. zaświadczenie od floty, własnej działalności gospodarczej lub umowy o pracę w charakterze kierowcy). Zaświadczenie takie powinno informować o formie i okresie zatrudnienia.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie rządowej gov.pl.